Rodzaje związków

„Hormon Miłości” i jego niespodziewane efekty uboczne

Hormon miłości, hormon monogamii, hormon przytulania, hormon zaufania – oksytocyna posiada wiele funkcjonujących na co dzień nazw, które zawdzięcza swoim funkcjom w organizmie. Ostatnio okazało się również,  że ten naturalnie produkowany przez ludzi hormon pomógł pacjentom z autyzmem i schizofrenią w zmniejszeniu trudności w kontaktach socjalnych.

W rezultacie tego odkrycia niektórzy psychologowie przepisywali oksytocynę do leczenia pacjentów, którzy posiadali umiarkowane zaburzenia socjalne, ale nie posiadają oni zdiagnozowanego poważnego zaburzenia. Biorąc jednak pod uwagę ostatmnie badania Concordia’Centre for Research in Human Develepment nie jest to tak dobry pomysł jakby się mogło na początku wydawać. Ostatnio w tym ośrodku badawczym przeprowadzono badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Amerykańskiego Stowarzyszenia  Psychologicznej- pokazują one , że zdrowi, młodzi dorośli ludzie mogą zbyt mocno, pod wpływem oksytocyny, odczuwać emocje innych.

W badaniu wzięło udział 82 uczestników: młodych i zdrowych, którzy nie wykazywali żadnych oznak schizofrenii, autyzmu czy innych podobnych zaburzeń. Połowa z badanych otrzymała dawkę oksytocyny, natomiast reszta otrzymała placebo.

Uczestnicy badania na koniec zostali poddani testowi na dokładność identyfikacji emocji, który przeprowadzono z użyciem różnych ekspresji na twarzy w różnych stanach emocjonalnych. Tak jak oczekiwano badani, którym podano oksytocynę lepiej odgadywali emocje na prezentowanych im twarzach.

Oczywiście w wielu przypadkach dokładne odczytywanie emocji może być dla ans korzystne jak na przykład rozmowy o prace czy spotkania biznesowe.

Jednak każdy kij ma dwa końce i również zbytnia pobudliwość na emocje innych może okazać się zgubna. Jeden z prowadzących badanie Cardoso tłumaczy: „Jeżeli twój potencjalny szef wykrzywia się ponieważ jest mu niewygodnie na fotelu, tobie wydaje się, ze reaguje negatywnie na to co mówisz(…) Dlatego tez ostrzegamy przed podawaniem oksytocyny osobom, które tego naprawdę nie potrzebują.”

Jak widać oksytocyna może być lekiem dla osób cierpiących na pewne zaburzenia społeczne, jednak stosowanie jej u ludzi zdrowych może zbytnio uwrażliwić nas na odbiór emocji innych osób. Potwierdza się wiec powiedzenie: wszystko, ale z umiarem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*